Jan Kučera, Lukáš Opekar

Vše, co byste chtěli nebo měli vědět

Zajímá Vás dění kolem lidských zdrojů, zaměstnanosti, změnách v zákoně ovlivňujících Váš profesní růst? Nebo Vás zajímá jen dění ve společnosti WinWork, s.r.o.?

18
únor

26 predikcí českého náboru, které musíte znát – Pracovní trh (1/4)

Mnozí z vás určitě narazili s nástupem nového roku 2019 na mnoho globálních článků s predikcemi v HR a náboru a možná jste si říkali, jestli nejsou autoři až příliš ambiciózní. Česká republika je sice s nejnižší nezaměstnaností nejkompetitivnějším pracovním trhem v Evropě, ale rozvinutost trhu ze západu na východ se tu samozřejmě projevuje.

Před pár měsíci jsme založili novou pobočku GoodCall a Recruitment Academy ve Varšavě a velký rozdíl vidíme i tam oproti České republice, která s Polskem sousedí. Skoro se dá říci, že Polský pracovní trh je Česká republika minus 3-4 roky, co se týče vývoje používaných metod v recruitmentu.

Částečně to můžeme přisuzovat prostě tomu, že se jedná o východní Evropu, ale částečně je to také dáno makro-ekonomickými údaji jako míra nezaměstnanosti, která je v Polsku vyšší a společnosti tedy nejsou tak pod tlakem jako u nás a vystačí si s tradičnějšími metodami náboru.

Já na to používám ještě jeden parametr a to je, kolik je na daném trhu následovníků/copycatů (v tom dobrém slova smyslu) portálu TheMuse.com. U nás jich je již 4 až 5 – Proudly, CoCuMa, VimVic, atp.

Proto musíme tyto globální trendy brát s jistou rezervou s ohledem na trh, kde nábor děláme. Být někdy až příliš před trhem nemusí být efektivní.

Toto jsou moje predikce s výhledem na nejbližší období v našem regionu rozdělené do čtyřech základních kategorií – pracovní trh, talent sourcing, recruitment a employer branding.


Zdroj: hrnews.cz
4
únor

Zaměstnání budoucnosti bude rozdělené na malé úvazky. Úspěšní budou ti, kdo zvládnou efektivně pracovat z domova

Pracovní úvazky manažerů nebo IT specialistů se budou v příštích letech čím dál více rozpadat do menších. Jeden člověk bude dělat pro několik firem najednou a firmy budou muset hledat způsob, jak tyto lidi, pracující takzvaně na volné noze, hodnotit. Podle psychologa a headhuntera Marka Navrátila bude navíc náročné vybrat si ty nejlepší. Tedy lidi, kteří budou schopni pracovat samostatně a úkoly zvládat i s neomezenou dovolenou.


Zdroj: ihned.czČíst celý článek
17
říjen

Mladí čelí na startu kariéry řadě bariér, jsou však připraveni na změny

I když se zaměstnavatelé dnes o zaměstnance perou, výzkum agentury IPSOS pro Byznys pro společnost potvrdil, že mladí čelí při svém vstupu na pracovní trh řadě bariér. Od důrazu na praxi u uchazečů (53 % mladých to vnímá jako překážku), po neschopnost zaměstnavatelů efektivně oslovit mladé (pouze 8 % studentů uvedlo, že se z pracovní nabídky dozvěděli, co potřebovali), přes jasné očekávání možnosti slaďovat své osobní hodnoty s firemními až po bariéry plynoucí ze sociálního znevýhodnění.

Zdroj: ihned.cz
18
září

Volných míst bylo v září nejvíce od roku 2004

Nezaměstnanost v září 2018 podle údajů Úřadu práce a MPSV klesla o jednu desetinu na 3,0 %, uchazečů o práci bylo podle stejného zdroje 224 331 a volných míst 316 132. Pokračuje tak dlouhodobý nedostatek dostupných pracovních sil, volných míst je dokonce historicky nejvíce za posledních 14 let. Experti z agentury Grafton Recruitment zaměstnavatelům radí, aby zvážili nastavení mezd. Dle jejich průzkumů je dnes levnější zaměstnancům navýšit mzdu o 10 %, než hledat lidi nové, kteří obvykle přichází s vyššími nároky.
Zdroj: ihned.cz
17
červen

IT specialisté dostávají desítky pracovních nabídek týdně. Kvůli headhunterům musí mazat účty na sociálních sítích

 • Zkušení ajťáci dostávají i desítky pracovních nabídek každý týden.
 • Neférové triky některých headhunterů je dovedly k tomu, že odcházejí ze sociálních sítí. 
 • Řada kvalitních lidí není v on-line světě dohledatelná, a stává se tak pro lovce lidí neviditelná.
Zdroj: ihned.cz
23
duben

Agresivita náborářů roste

Neukončit stávající pracovní poměr a rovnou začít pracovat jinde je nejen neetické, ale zejména nelegální. Na současném trhu práce to však není nic neobvyklého a zaměstnavatelé mohou počítat s tím, že se situace bude dále zostřovat. V podstatě se nemohou ani příliš bránit. Mohou sice takového zaměstnance na hodinu propustit pro hrubé porušení kázně, případně zažalovat. Ve výsledku však mají stále stejný problém – chybějícího zaměstnance.

Šetření Hospodářské komory, která oslovila 580 zaměstnavatelů napříč všemi regiony v České republice, obory a velikostmi, ukázalo, že třetina firem se v posledních měsících setkala s tzv. predátorskými praktikami konkurence lanařící jejich zaměstnance. Podání žaloby jim zaměstnance nenahradí, proto k žalobám v těchto případech většinou nepřistupují.

Zdroj: hrnews.cz
6
březen

Zaměstnanci Škody odmítají práci v sobotu: Kdy budu doma s rodinou a dětmi? Přišel bych o veškerý soukromý život

Škoda se odbory snaží přesvědčit, aby na osmnáctisměnný provoz kývly, mimo jiné i tím, že slibuje investice do rozvoje města. „Zvažujeme zřízení rozvojového fondu pro město a region, který by mohl disponovat dvoucifernou částkou v milionech eur,“ říká Maier.

Zdroj: ihned.cz
16
leden

GDPR v pracovněprávních vztazích

Čtyři „tajemná“ písmena GDPR jsou v praxi skloňována stále častěji. Na toto téma vyšlo již mnoho článků, my se ale pojďme na ona „tajemná“ písmena podívat zase z jiného, nicméně opravdu základního, úhlu pohledu. O co se tedy vlastně jedná?

Zdroj: hrnews.cz
30
listopad

Nezaměstnali vás kvůli lechtivým fotkám na Facebooku? Žádejte odškodnění

 • Personalisté často využívají pro účely výběrového řízení sociální sítě. Podle zákona by tak ale činit neměli.
 • Uchazeč odmítnutý na základě informací z Facebooku se může domáhat odškodnění.
Zdroj: ihned.czČíst celý článek
23
říjen

Ženy v IT chybí, firmy by na ně měly cílit náborové kampaně. Smíšené týmy přitom pracují lépe

 • Smíšené pracovní týmy složené z mužů a žen pracují lépe.
 • To platí i v IT, kde je velký nepoměr mezi muži a ženami.
 • Firmy by měly na ženy cílit své náborové kampaně a nehledat jen "borce".
Zdroj: ihned.czČíst celý článek
19
září

Při hledání práce jsou exekuce větší překážkou než záznam v rejstříku, říká šéfka Rubikon Centra

Rubikon Centrum pomáhá lidem s trestní minulostí najít práci a neziskovka je i sama zaměstnává. V sociální firmě, kterou založili, učí lidi pracovním a sociálním návykům. Vyplácejí jim například mzdu každý týden. Klient organizace Václav v současné době bojuje nejvíc s dluhy.

Zdroj: ihned.cz
7
září

Jak napsat úspěšný inzerát, který přiláká ty nejlepší obchodníky?

Získat dnes do svého týmu dobrého obchodníka je mnohdy skutečný oříšek. Pracovní portály jsou plné inzerátů na obchodní pozice – a valná většina z nich je v podstatě stejná, plná klišé a obecných nicneříkajících frází. To je však v současné době velmi málo. Jak se vyčlenit z šedi uniformních anoncí a přilákat na volnou sales židli člověka nejen s obchodním talentem, ale také člověka, který bez problému zapadne do stávajícího kolektivu a bude souznít s vizí firmy.

Zdroj: businessanimals.cz
27
červen

Šikana v zaměstnání

I nenápadná, plíživá šikana v zaměstnání může mít tragické následky. Václav učil přes dvacet pět let na univerzitě ve východních Čechách. Tempu moderní doby se ale přizpůsoboval obtížně, začal za mladými kolegy zaostávat a stal se cílem neustálé kritiky. Obrátil se proto na Mobbing Free Institut, který se podobnými případy zabývá. Řešení se nedožil. Dva roky před odchodem do důchodu vypsala fakulta výběrové řízení na jeho místo. Pětašedesátiletému profesorovi několik dní nato selhalo srdce a zemřel.

Zdroj: lidovky.cz
8
červen

Pracovní agentury budou platit půlmilionovou kauci. Práce na dohodu pro nezaměstnané končí

Senátoři schválili novelu zákona, která nezaměstnaným zakazuje přivydělávat si na dohodu o provedení práce.

Cílem je zamezit únikům poplatků za zdravotní a sociální pojištění. Lidé, kteří takto zůstávají zaměstnaní dlouhodobě, mívají později problém například s vyplácením důchodu.

Zákon zároveň reguluje podnikání pracovních agentur.

Zdroj: ihned.czČíst celý článek
22
květen

Houpačka 2017 - charitativní a multižánrový festival

Podpořte spulu s Winwork, s.r.o. multižánrový a charitativní festival „ HOUPAČKA....aneb my vám-vy nám“, který letos oslaví již 5. narozeniny. 

Číst celý článek
1
květen

Jak odměňovat: Osm pohledů na aktuální téma

Dobře nastavit systém odměňování je jednou z nejsložitějších oblastí managementu.

Většina firem se snaží vytvořit prostředí, které bude na jedné straně dostatečně motivující a zároveň poskytne majitelům či manažerům dostatečný „manévrovací prostor“.

Na co vše si dát při tvorbě mzdového a motivačního systému pozor? Proč pouhé zvyšování mezd nestačí k tomu, aby firma vyřešila nedostatek zaměstnanců?

Projděte si osm pohledů na toto aktuální téma.

Zdroj: hrnews.czČíst celý článek
2
březen

Pauza na sex jako pracovní benefit? Ve Švédsku se o tom jedná

Švédský radní městečka Övertorneå se chce postarat o zdraví úředníků a ze zákona jim umožnit pracovní pauzu na intimní styk s jejich partnery. Nejenže chce přispět k jejich fyzickému a duševnímu zdraví, ale také zvýšit v obci porodnost.

Zdroj: novinky.cz
30
leden

Pět důvodů, proč ženy vydělávají méně než muži

V Česká republice berou ženy v průměru měsíčně o 6,5 tisíce korun méně než muži na stejné pracovní pozici. V otázce platové diskriminace tak patříme k nejhorším v Evropské unii. Co je důvodem? 

 

Zdroj: idnes.cz
5
prosinec

Průměrná mzda se zvýšila o čtyři procenta a překonala hranici 27 tisíc korun. Dvě třetiny lidí na ni nedosáhnou

 • Průměrná mzda se ve třetím čtvrtletí zvýšila o čtyři procenta.
 • Meziročně vzrostla o 1170 korun na 27 220 korun.
 • Dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu ale nedosáhnou.
Zdroj: ihned.cz
16
listopad

Firmy zavádí funkci manažerů štěstí

 • Happiness manager je personalista, psycholog a terapeut v jednom.
 • Má jediný úkol, často ale extrémně náročný. 
 • Musí i ve vypjatých situacích udržet ve firmě dobrou náladu.
Zdroj: ihned.cz
2
listopad

Peníze nejsou při výběru zaměstnání až na prvním místě, Čechy motivují jiné věci

Pro 50 % českých zaměstnanců je hlavním důvodem ke spokojenosti v práci její smysluplnost a přínos pro ně samotné. Jen 3 % zaměstnanců odchází kvůli platu. Ukázal to unikátní výzkum personálně-poradenské společnosti mBlue, která se ptala více jak 1 800 respondentů, proč odcházejí ze současné práce a jaká mají očekávání do budoucna. Výzkum Proč měníme zaměstnání je tedy rozsáhlou databází o českém trhu, ze které můžeme vyčíst zajímavé údaje. 

„Aktuálním trendem je to, že lidé chtějí zábavnou práci a očekávají příjemný kolektiv,” říká autorka výzkumu Zuzana Paulová, „rozdíl mezi volným časem a prací se stírá, lidé jsou ochotni věnovat firmě i svůj osobní čas, a proto jsou na náplň práce citliví. V zaměstnání vyžadují seberealizaci s důrazem na osobní rozvoj. A když jej nezískají, jdou jinam.”

Firmy se o ambice příliš nezajímají

Výzkum ukázal dva typy českých zaměstnanců. Menší část svoji práci neřeší nebo je natolik uspokojuje, že nepřemýšlí o ničem jiném. Většina má však ambice se učit a rozvíjet. Pracovně rostou na firemních projektech a dál chtějí prohloubit svoji odbornost, své zkušenosti chtějí předávat jako manažeři anebo je zajímá práce ve stejné firmě, ale v jiném oddělení. „Na to české firmy ještě neumí moc reagovat,” dodává Zuzana Paulová, „problém je hlavně v komunikaci. Zaměstnavatele ani nenapadne, že má v týmu nespokojeného člověka, a ten zase nechce dělat problémy, a tak přejde rovnou ke konkurenci.” „Firmám radím: když chcete obsadit volnou pozici, nejdříve se podívejte mezi současné zaměstnance. Nový člověk se bude tři měsíce učit procesy, zatímco váš člověk rovnou může pracovat na projektu. Zaměstnancům ukážete sílu své firemní kultury a povzbudíte ostatní, že mají možnost vyrůst,” doplňuje Paulová. 

Kvůli pětistovce se neodchází

Výzkum společnosti mBlue ukázal, že dochází i k posunu ve vnímání odměn a platů. Trh práce se v České republice stabilizoval a podobné pozice jsou v různých firmách hodnoceny na stejné úrovni. „O pět set korun vyšší plat není důvodem, proč by lidé měnili zaměstnání, s tím je spojeno příliš mnoho rizik. Dnes už se prakticky neděje to, že by někdo nabízel dvojnásobný plat,” říká Zuzana Paulová, „firmy se chovají racionálně a ví, že by tím vyslali nebezpečný signál směrem k ostatním zaměstnancům.” Ani zaměstnanci nemají přemrštěné finanční požadavky, s novou prací ale vnímají kariérní posun a nebojí se říct o více peněz. Rozhodujícím faktorem pro ně zůstává, v jakém prostředí a s jakými lidmi budou pracovat a jestli je práce bude bavit.

Zdroj: personalista.com
5
říjen

Ve Škodě Auto se bude dělat šest dní v týdnu. Firma těžko hledá nové zaměstnance

 • Od ledna se v závodě Škody Auto v Kvasinách bude vyrábět i v sobotu.
 • Automobilka se neobejde bez Poláků a Ukrajinců.
 • Škodovky se budou dovážet i z Ruska.
Zdroj: ihned.cz
2
září

Houpačka 2016 - poděkování organizátorů

V sobotu 20 srpna se na statku „U Hamerníků“ ve Velešíně , uskutečnil další ročník charitativního a multižánrového festivalu „Houpačka 2016“.

Rádi bychom vám poděkovali za vaši pomoc při realizaci tohoto charitativního projektu.Díky vám mohli návštěvníci vytvořit skvělou atmosféru a letošní ročník se opět nadmíru vydařil. Zvláštní poděkování parří také všem, kteří na fetivalu vystupovali a pomáhali bez nároku na honorář.Bez vás by to nešlo!

Pobavit se a pomoci dobré věci se přišlo po celý den a večer na cca 1000 návštěvníků včetně dětí.

Po zaplacení všech pohledávek činí letošní výtěžek 87 917.-CZK

Finanční výnos festivalu byl letos určen na podporu Adélky Panochové a její maminky Jitky..

Jak již většina z vás byla informována, sedmiletá Adélka trpící vzácnou Gaucherovou nemocí na její následky dne 2.8 2016 zemřela. Tímto ještě jednou vyjadřujeme hlubokou a upřímnou soustrast pozůstalým nad jejich bolestnou ztrátou.

Po společné konzultaci se spolkem „METODĚJ“, který zaštiťuje děti a jejich rodiny trpící vzácným metabolickým onemocněním jsme se rozhodli, že výtěžek projektu Houpačka bude věnován mamice malé Adélky Jitce Panochové. Peníze budou použity na uhrazení výdajů spojených s nákladnou léčbou a péčí o Adélku v posledních měsících (drahé léčiva, kyslíkový přístroj, kompenzační pomůcky, potravinové doplňky atd) a úhradu pohřebních výloh.Maminka Jitka je samoživitelka, která musela kvůli 24 hodinové péči o Adélku opustit zaměstnání a kvůli vzácné chorobě holčičky nebyla dostatečně podpořena naším sociálním systémem.

Víme, že peníze nemohou ulevit její velké bolesti, ale pomohou aelspoň z části odsunout některé problému na druhou kolej.

Věříme, že i pro příště zachováte projektu „Houpačka“ svou přízeň, sejdeme se za veselejších okolností a znovu společně pomůžeme dobré věci!

Děkujeme vám za vaši empatii a otevřené srdce !!!

 

Za spolek 2/4 Kamil Zeman - předseda

22
srpen

Zlatý strop, roboti a digitální habitat

Chodíme do práce, kterou nesnášíme, abychom si koupili věci, které nepotřebujeme, neměli čas na děti a ohromovali lidi, jimiž pohrdáme. To je v kostce fetiš dnešního růstového kapitalismu.

Zdroj: newsweek.cz
10
srpen

Dovolená: Na co máte nárok a o čem rozhoduje šéf

Smíte si určit termín dovolené sami? Na jak dlouhý odpočinek máte nárok? Jaká jsou pravidla převádění dovolené do dalšího roku? Co když pracujete na zkrácený úvazek, v nerovnoměrně rozložených směnách nebo jste u zaměstnavatele teprve krátce? Peníze.cz přinášejí přehledného průvodce. A jako bonus pár užitečných kalkulaček.

Zdroj: penize.cz
31
červenec

Nedostatek lidí řeší firmy zaměstnáváním vězňů

Věra Babišová z firmy A-Giga tvrdí, že v Česku je hodně vězňů, kteří se rádi zapojí do práce. Tuto možnost jim její firma nabídla v projektu Změna je možná. "Na manažerskou pozici k nám nastoupila v roce 2010 Lenka Hrubá. Její manžel pracuje jako psychoterapeut ve Věznici Vinařice. Právě oni navrhli řešit fluktuaci našeho call centra proškolenými lidmi ve výkonu trestu. Dobrý nápad, ale cesta k realizaci byla složitější," popsala svou zkušenost Babišová na festivalu Česká inovace.

Věznice ve Vinařicích je určena pro recidivisty. Jde o opakované, dlouhodobé výkony trestu. Bez sociální podpory je návrat tamních odsouzených po propuštění zpět do vězení takřka jistý. V Česku je 22 500 vězňů a 70 procent z nich se do nápravného zařízení vrací. Stát vydá ročně na správu vězeňství devět miliard korun. Hledá proto způsoby, jak vytvořit lepší podmínky pro práci ve vězení. "Rok 2016 by měl být rokem razantního zvýšení ukazatele zaměstnanosti vězňů," věří Robert Pelikán, ministr spravedlnosti. Nová Koncepce vězeňství do roku 2025 má zabránit návratu vězňů za mříže.

Náklady na jednoho vězně nejsou zanedbatelné − činí měsíčně 40 tisíc korun. Ministerstvo uzavřelo od října loňského roku smlouvy s 80 novými zaměstnavateli, spolupracuje také se Svazem průmyslu a dopravy ČR a s Hospodářskou komorou ČR. Jako příklad ministr uvedl dohodu s Pražskými službami, které zaměstnaly v třídírně odpadu 17 vězňů a postupem času by jich mělo být 60. "Jednání vedeme s dalšími stovkami společností," uvedl Pelikán.

Nastala doba, kdy se trh práce potýká s nedostatkem pracovních sil, který mohou částečně snížit i vězni. "Pokud po propuštění ihned nastoupí do práce a mají vyřešeny základní potřeby, jejich recidiva klesá," říká Věra Babišová, která dostala za tuto sociální inovaci cenu SozialMarie od rakouské nadace Unruhe.

Zahraniční trendy a česká praxe

Ministerstvo spravedlnosti také mapuje příklady dobré praxe v cizině, zejména v Německu, Rakousku, Dánsku a Norsku. "V zahraničí poměrně úspěšně fungují projekty luxusních zážitkových restaurací v areálu věznic, stejně jako například londýnská pekárna Bad Boys Bakery," říká Daniel Škvařil z ministerstva spravedlnosti. Na konci loňského roku proto i Generální ředitelství Vězeňské služby ČR oslovilo Svaz průmyslu a dopravy ohledně možné spolupráce při zaměstnávání odsouzených. Společně zorganizují pro firmy semináře, aby jim představily přínosy takové praxe, ale poukázaly i na možná rizika.

Zaměstnavatelé měli během uplynulého půlroku možnost jezdit přímo do věznic a další workshopy se plánují i na konec června v Olomouci a ve věznici v Oráčově. Uskutečnily se již návštěvy ve věznici v Rýnovicích, Bělušicích, Ostravě a na Úřadě práce Brno. Zúčastnilo se jich 56 firem. Například v jablonecké Věznici Rýnovice, která patří k nejpřísněji střeženým v Česku, převzalo minulý týden výuční list 22 vězňů. Úspěšně absolvovali tříletý obor obráběč kovů v učilišti, které je přímo v prostorách věznice.

Pokud to podmínky věznic dovolují, šéfové firem si prohlédnou i výrobní prostory. Jednou z firem, která má se zaměstnáváním odsouzených zkušenost, je TI Automotive, jež produkuje díly pro automobilový průmysl, například čerpadla či akumulátory. Ředitel výroby v této společnosti Miroslav Puchrík říká: "Naše firma spolupracuje s věznicí od roku 2012. Zaměstnáváme 55 vězňů v našem areálu, sousedíme s věznicí, proto se spolupráce nabízela." Tři vězně zaměstnali jako stálé zaměstnance. "Chceme zapojit i vězně, kteří nemají volnější režim. Vypracujeme také motivační systém, aby vězni měli zájem pracovat," dodává.

Zdeněk Pihrt, vedoucí výroby firmy Ana Aqualine, spolupracuje od roku 2005 s věznicí v Bělušicích. V jejích vnitřních prostorách zaměstnává 110 odsouzených osob. "Pochvalujeme si spolupráci s vedením věznice. Snadno vyměníme pracovníka, pokud se v provozu někdo neosvědčí," popisuje. V Jiřicích na Nymbursku zase vězni obnovili například sad se včelími úly, starají se také o okrasnou zahradu s dětským hřištěm a pěstují zeleninu. U věznice je 55 hektarů pozemků, některé jsou zpustošené po odchodu sovětské armády. Loni si zde přivydělávalo 25 procent trestanců, letos už 39 procent.

I vězně je třeba řádně proškolit

Počáteční náklady na zaškolení vězňů jsou pro firmy spojeny s vyššími investicemi. A-Giga upozorňuje, že pro práci v call centru museli vězni zvládnout i speciální softwarové programy. Jenže call centra patří obecně k místům s největší fluktuací zaměstnanců a vězni v této práci vydrží déle než běžní zaměstnanci. Ostatně nutí je k tomu i samotný pobyt ve vězení. "Měli jsme na začátku naivní představy, protože to nebylo jednoduché. Vězni neměli pracovní návyky, bylo to složité i proto, že ve věznici chyběly prostory. Dostali jsme 400 metrů čtverečních starého sklepa, který jsme na své náklady rekonstruovali," říká Babišová. Za čtyři roky zaškolili 400 vězňů doporučených vedením věznice. Sítem do finále prošlo 150 z nich. Deset mužů firma A-Giga zaměstnala i po propuštění, dalších deset doporučila jiným firmám.

Výhodou pro firmy po zaškolení vězňů jsou i nižší pracovní náklady, protože mzda odsouzených není vysoká. Mezi nevýhody ale patří přeprava vězňů do místa výkonu práce (nachází-li se mimo věznici) i náklady na bezpečnostní opatření na pracovišti.

 
Zdroj: ihned.cz
29
červen

Charitativní festival HOUPAČKA 2016

Přijďte spolu s WinWork, jako každý rok,  podpořit charitativní festival HOUPAČKA 2016.

20. 8. 2016, Velešín Nádraží, "U Hamerníků"

Jak dopadl loňský ročník si můžete přečíst zde:

 

Milí přátelé, houpačkáři a partneři 
Vašemu oblíbenému festivalu Houpačka se v loňském roce díky vám podařilo získat rekordní částku 65 672 CZK, která výrazně pomohla zlepšit kvalitu života dvou malých Adélek a jejich rodin. K této částce musíme přičíst i dar v podobě speciálního a velmi drahého naslouchátka, které Adélce Panochové zakoupil štědrý sponzor z Velešína, jež si nepřál být jmenován.
Je tu rok 2016 a s ním i další ročník charitativního projektu Houpačka, který proběhne v sobotu 20. srpna a kde jinde, než na statku „U Hamerníků“ na Velešínském nádraží (13 km od Českého Krumlova), v jehož krásném prostředí se vám pokusíme opět nachystat den, který odstartuje benefiční běh a bude plný hudby, tance, atrakcí, exhibicí a další zábavy pro všechny věkové kategorie a na který naváže večerní koncert těch nejlepších alternativních kapel.
I tento rok budeme spolupracovat s vám již dobře známým spolkem METODĚJ – podpora a záštita rodinám pacientů s metabolickým a jiným vzácným onemocněním. Po zralé úvaze jsme se společně dohodli, že výjimečně se budeme opět snažit pomoci Adélce Panochové a její mamince jejichž situace je neutěšitelná.
ADÉLKA….PŘÍBĚH POKRAČUJE
Situace malé Adélky se v poslední době značně zkomplikovala. Adélka trpící Gaucherovou nemocí, bohužel patří mezi zhruba 5 pacientů na celém světě, kteří nereagují na infuze chybějícího enzymu. Navíc z důvodu špatně léčeného zánětu zcela nečekaně loni na jaře ohluchla. Díky již zmiňovanému naslouchátku mohla nastoupit do 1. třídy, avšak…..krátce po té musela být hospitalizována s vážnými komplikacemi…..
Maminka Jitka v té době musela skončit v zaměstnání a nastoupit 24hodinovou péči doma. Jejich život začal postupně zcela záviset na finanční pomoci Dobrého anděla a daru z Houpačky 2015. Vyřízení žádosti o příspěvky na péči bylo komplikováno častými pobyty v nemocnici v Praze a tím, že rodina nemá auto a možnost objíždět úřady. Otec s rodinou nežije a téměř nepřispívá.
Od prosince se u holčičky objevily dýchací problémy související s postupující nemocí. Adélka je často velmi unavená a potřebuje mít zavedený kyslík. Kvůli těžké podvýživě je riskantní i krátkodobá anestezie, což vše vážně komplikuje. *
Dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav je pro rodinu nesmírně psychicky zatěžující. Z důvodu špatné finanční situace a zcela nedostatečného přístupu státních orgánů byla Adélka vybrána jako příjemce výtěžku Houpačky i letos.NEVÁHEJTE A PŘIJĎTE SE NEJEN KRÁLOVSKY POBAVIT, ALE PODPOŘIT I DOBROU VĚC ! NIKDY NEVÍTE KDY BUDETE POTŘEBOVAT POMOC I VY ! SDÍLEJTE, ZVĚTE, TĚŠTE SE A PŘIJĎTE!

Zdroj: facebook.com
23
květen

Bumerangový efekt může firmě přinést nový elán

Na trhu práce přibývá lidí, kterým vadí stereotyp a každodenní rutina je ubíjí. Rozhodnou se proto pro radikální řešení. Opustí stávající místo a zkusí štěstí někde jinde. Mnozí z nich ale po čase zjistí, že tráva je všude stejně zelená a chtějí se vrátit zpátky. Jiným, kteří se pro odchod rozhodnou, sice původně nedojde trpělivost s šedí pracovní náplně, ale chtějí si vyzkoušet, jaké to je, být svým vlastním pánem. Zkusí proto podnikat a vrhnou se do vlastního byznysu. To se ale nemusí vždy podařit, nebo prostě zjistí, že vedení podniku není nic pro ně. Vidina jisté židle se pak najednou nezdá tak úplně marná.

Ještě před pár lety by si takoví zaměstnanci odchodem nejspíš pod sebou definitivně podkopli židli. V poslední době jsou ale zaměstnavatelé ochotnější uvažovat o znovupřijetí. "Nevidíme v tom problém. Člověk se v životě může ocitnout v situaci, kdy přehodnocuje své priority a může třeba dojít k závěru, že ho aktuální práce nenaplňuje a chtěl by zkusit něco jiného. Vlastní podnikání, jinou práci nebo třeba cestování. Naším cílem je mít spokojené zaměstnance, proto je úplně v pořádku, když někdo, kdo váhá, odejde a pak se třeba vrátí s novým elánem," vysvětluje Matej Šemšej, personální manažer technologické společnosti Oracle.

Vyznají se

Bumerangový efekt přináší i pozitiva. Jedním z nich je dobré jméno firmy. "Pokud zaměstnanec odváděl kvalitní práci a měl dobré výsledky, nevidíme na jeho návratu nic špatného. Jen to potvrzuje, že je T-Mobile atraktivní zaměstnavatel," uvádí ředitel řízení lidských zdrojů T-Mobilu Štěpán Marzini.

Oracle i T-Mobile si pochvalují, že takový zběhlý zaměstnanec se dobře vyzná v prostředí, procesech i systémech firmy. Aklimatizuje se tedy lépe a rychleji než nováček. Toho si cení hlavně v IT oblasti, kde zaškolování a trénink nových pracovníků zabere nějaký čas. Společnost Infosys se proto řídí heslem: "Jsi-li jednou zaměstnancem Infosysu, zůstáváš jím navždy." Dokonce má i firemní portál, který bývalým zaměstnancům umožní mít s firmou neustálý kontakt.

Lidé v IT oboru si chtějí vyzkoušet podnikání

Počítačové odvětví má i jiná specifika. Podle ředitele IT firmy Arbes Technologies Jana Denemarka si zaměstnanci v tomto oboru častěji chtějí vyzkoušet podnikání na vlastní pěst. Vlastní byznys s sebou ale nese i určitá rizika. "Lidé v IT sektoru jsou velmi nápadití, šikovní a hodně nezávislí. To, že se časem rozhodnou zkusit podnikání, pracovat sami na sebe, považujeme za přirozený vývoj. Ne vždy ale dokážou skloubit realizaci s obchodem, marketingem a prodávat svá řešení, což je vrací k potřebě se vrátit zpět do zaměstnání. Ale pokud má někdo v naší firmě pocit vyhoření, snažíme se mu vyhovět nabídkou neplaceného volna na dobu určitou, aby si mohl skutečně odpočinout a beze stresu se vrátit zpět," osvětluje taktiku firmy Denemark.

Nové poznatky

Po nabyté zkušenosti nejsou bývalí pracovníci jen plní elánu, ale také nových poznatků a podnětů. Mohou tak firmu i její kulturu obohatit. Mimo to, pokud zažili nemilou zkušenost, a proto se vracejí, ocení jiný přístup i zacházení a budou tak loajálnější i pokornější.

Dobré vztahy ale nejsou důležité jen při návratu. Podle Denemarka by lidé měli odcházet po vzájemné dohodě a bez pocitů křivdy, a nikoliv za sebou jednou provždy zavřít dveře. Vztahy ve své firmě popisuje podobně jako ty rodinné. Nejčastěji odcházejí mladí lidé, kteří nastoupili ještě během studií a pak se vydali na zkušenou do světa. A právě oni mají v poměrně krátkém čase tendence vracet se "domů".

Co když se ale objeví snaha o další útěky z domova? Personální manažer Šemšej uznává, že když se člověk už jednou rozhodl odejít, je riziko zopakování takového kroku větší. Dodává ale: "Každý nový zaměstnanec je pro firmu svým způsobem risk − buď ji posune dál, anebo ne. Kdybychom toto riziko nepodstoupili, nemohli bychom růst."

Ne vždy se však lze rozejít v klidu a bez rozepří. Bývalý zaměstnanec se pak musí velmi snažit, aby dostal další příležitost. A ani velká snaha nemusí pomoci. Společnost Infosys bere zpátky každého, kdo splní požadavky a je pro něj volné místo. Výjimku ale tvoří právě ti zaměstnanci, se kterými se firma rozešla ve zlém. Ať už kvůli špatnému pracovnímu výkonu, disciplíně, nebo sporům v etice.

Spíš výš než níž

Zběhlí zaměstnanci se velmi často vracejí na tytéž nebo vyšší pozice. "Je to případ od případu, ale vzhledem k faktu, že získají další dovednosti a pracovní zkušenost, většinou přicházejí na vyšší pozici. V některých případech pracují na úplně jiné pozici a v jiném oddělení," popisuje Denemark.

Důvody k odchodu ale mohou být různé. Není nutným pravidlem, že by si zaměstnanec chtěl zkusit něco nového nebo by rád nějaký čas cestoval. Někdy nastane taková situace, kdy je k odchodu nucen. Při jeho návratu pak dochází i k opačnému pohybu na kariérním žebříčku. "I návrat na nižší pozici se u nás vyskytl. Mohla to způsobit nemoc, potíže v rodině, úbytek sil. Příčin může být skutečně mnoho. Na nikoho se nedíváme skrz prsty − každý se někdy v životě může dostat na pokraj svých sil. Slušný, pracovitý a poctivý člověk si zaslouží druhou šanci," vysvětluje Marzini.

 
Zdroj: ihned.cz
9
duben

Češi nechtějí vědět, kolik berou jejich kolegové

 • V některých firmách zaměstnanci vědí, kolik peněz dostávají kolegové, a sami rozhodují o výši své mzdy. Lidé v Česku o to ale nemají zájem. Velká část zaměstnanců, kteří mají možnost zjistit výši mzdy kolegů, se o to vůbec nezajímá.
Zdroj: ihned.cz
24
březen

Dejte práci matkám s malými dětmi. I na částečný úvazek získáte loajálního zaměstnance

V Česku podle německého statistického úřadu pracuje na zkrácený úvazek pouze šest procent žen. Průměr Evropské unie je přitom více než pětinásobný. V Nizozemsku má částečný úvazek dokonce přes 60 procent žen. Kratší pracovní dobu chtějí i Češky, ale firmy jim to zatím moc neumožňují.

Zdroj: ihned.cz
23
únor

Zaměstnanec v exekuci: Znáte vaše povinnosti? Při jejich nedodržení zaplatíte až 50 tisíc

Dostal se váš zaměstnanec kvůli dluhům do exekuce? Pak i vám jako zaměstnavateli z této situace plynou určité povinnosti. Poradíme, co všechno musíte dodržet, abyste se vyhnuli sankcím či žalobě.

Zdroj: ihned.cz
11
únor

Internetová generace Z nastupuje na trh práce. Lídři se musí naučit, jak s ní pracovat

Stále více se potvrzuje důležitost odlišného přístupu k jednotlivým věkovým skupinám zaměstnanců. Vyznávají různé hodnoty, což ovlivňuje jejich postoj k práci, chování i výkony. Pro zaměstnavatele je proto klíčové zjistit, co je motivuje, a podle toho nastavit komunikaci a odměny.

Zdroj: ihned.cz
14
leden

6 nejžádanějších profesí roku 2016

V jakých oborech si letos najdete lepší práci? Vytipovali jsme těchto šest profesí. Se změnou práce neváhejte, pokud si v roce 2016 chcete více vydělat. Nástupní mzdy nováčků totiž podle analytika Jobs.cz porostou o 5 až 15 procent, zatímco platy stálých zaměstnanců nejvíce o 5 procent. Letos na tom tedy bude lépe ten, kdo se rozhoupá ke změně, ne ten, kdo zůstane.

Zdroj: jobs.cz
7
prosinec

Mezi firemním dárkem a úplatkem je tenká hranice. Jak poznáte, kdy už jde o korupci?

 • Darováním drobných marketingových předmětů nebo lahve vína se korupčního jednání nedopustíte. Luxusní oběd či večeře nebo víkendový pobyt už ale mohou být podle trestního zákona považovány za úplatkářství. Jak tedy postupovat, abyste neporušili hospodářskou soutěž?
Zdroj: ihned.cz
11
říjen

Slušný člověk. Co by měl dělat?

Dnes tu máme úvahu od autorky knihy Manifest disfrutalismu – Kateřiny Varhaník Wildové, na věčné téma: Proč děláme, co děláme.

Zdroj: tomashajzler.comČíst celý článek
31
srpen

Továrna budoucnosti bude zaměstnávat jen dva živé tvory: člověka a psa. Člověk má za úkol krmit psa. Pes má za úkol hlídat, aby člověk v továrně na nic nesahal.

Velice zajímavý rozhovor s Zygmuntem Baumanem nejen o práci. 

Zygmunt Bauman

Sociolog, který posledních několik desetiletí strávil v Anglii, patří mezi nejvlivnější odborníky v oboru vůbec. Jeho popis moderní společnosti a postavení člověka v ní představuje jeden ze základních stavebních kamenů oboru. 

Přesvědčivě třeba ukázal, že holokaust neproběhl ani tak navzdory modernitě, ale je naopak produktem moderní doby s její touhou po pořádku, kategorizaci a ekonomickým myšlením.

Zdroj: idnes.cz
14
srpen

Vyhněte se personalistickým klišé. Čtěte 10 otázek, které uchazeče zaskočí

Personalisté a manažeři se zájemců o práci ptají na stále stejné otázky. Předem připravené odpovědi ale o kandidátech moc neprozradí. Přinášíme 10 tipů na nevšední dotazy, kterými u pohovoru uchazeče překvapíte a odhalíte jejich pravou povahu.


 
Zdroj: ihned.czČíst celý článek
16
červenec

HOUPAČKA 2015 - charitativní festival

Přijďte také podpořit charitativní festival HOUPAČKA 2015.

Zdroj: facebook.comČíst celý článek
9
červen

Absolventi vysokých škol mohou získat práci i bez praxe

Najít perspektivní práci po ukončení vysoké školy není právě jednoduché, protože zaměstnavatelé obvykle dávají přednost lidem s prokazatelnými zkušenostmi. Nicméně existují firmy, kde vysokoškoláci najdou uplatnění i bez praxe. Patří mezi ně konzultantská společnost Accenture, která umožňuje schopným absolventům prestižní zaměstnání bez nutnosti předchozích pracovních zkušeností.

Zdroj: novinky.czČíst celý článek
15
květen

Odborníci odmítají genderové kvóty

Eurokomisařka Věra Jourová (ANO) chce větší zastoupení českých žen ve vedení firem a ráda by v Česku prosadila směrnici Evropského parlamentu, jež požaduje do roku 2020 čtyřicetiprocentní podíl žen v dozorčích radách velkých firem.


Zdroj: novinky.czČíst celý článek
20
duben

Náročné pozice dále rychle přibývají, firmy bojují s nedostatkem kvalifikovaných lidí

Krize je minulostí: firmy ostře soupeří o lidi s potřebnou kvalifikací, ti nyní často vyčkávají • Na Jobs.cz bylo v prvním čtvrtletí 2015 přes 41 tisíc obsazovaných pozic, meziročně o 14 % více • Firmy se častěji otevírají absolventům: v březnu pro ně bylo o 44 % více pozic než před rokem • V nabídce nástupních mezd a benefitů firmy reagují se zpožděním, lidé by uvítali více flexibility

Zdroj: lmc.eu
24
březen

Životopis je mrtvý, ať žije LinkedIn!

7 kroků, jak přes tuhle síť získat vysněnou práci

Zdroj: forbes.czČíst celý článek
3
březen

Proč mladí nepracují a staří nevědí kudy kam

Ještě v roce 1993 pracovala téměř třetina osob ve věku 15 až 19 let. O dvacet let později, v roce 2013, jich pracovala zhruba 3 %. Naprosto opačná tendence je u lidí v předdůchodovém věku. Míra jejich zaměstnanosti se totiž razantně zvýšila.

V roce 2013 pracovalo celkem 4 937 tis. osob, tj. 46,9 % celé populace České republiky. Přitom v prvním roce samostatnosti České republiky, v roce 1993, byl tento podíl o něco vyšší (47,2 %). V období 1993 až 2013 se však výrazně měnily faktory, které protichůdně ovlivnily výši tohoto podílu. Na jedné straně se podstatně snížil počet dětí do patnácti let a zároveň se prodloužil věk odchodu do důchodu. Na druhé straně vzrostla nezaměstnanost, prodloužila se střední délka života a značně se prodloužila průměrná délka vzdělávání.

Když odhlédneme od předproduktivní složky obyvatel (0–14 let) a osob 65letých a starších, potom situaci na trhu práce charakterizuje obecná míra zaměstnanosti 15–64letých osob (počet pracujících ve věku 15–64 let k celkovému počtu 15–64letých obyvatel). Vysoká míra zaměstnanosti byla na počátku sledovaného období až do roku 1996, kdy se pohybovala nad úrovní 69 %. V důsledku vývoje situace na trhu práce poté postupně klesala až ke hranici 64 % v roce 2004.

V posledních čtyřech letech míra zaměstnanosti roste. V roce 2013 se přiblížila k 68 %. Podle předběžných údajů dosáhla v průměru za rok 2014 již úrovně výchozího roku 1993.

Míra zaměstnanosti podstatně klesla v nejmladší skupině 15–19letých osob. Výrazně se snížila i u osob 20–24 let. Velká část z nich totiž po maturitě pokračuje ve studiu. O málo klesla i ve velké skupině 25–54letých, neboť se zde mj. projevilo zvýšení věku rodiček.

Naprosto opačná tendence je ovšem ve skupinách lidí v předdůchodovém věku. Výrazně se zvýšila míra zaměstnanosti osob ve věku 55–59 let jak u žen, tak u mužů. V porovnání se situací před dvaceti lety podstatně častěji pracují i mladší šedesátníci (60–64letí).

V české společnosti se tak zásadně projevily změny podmínek pro odchod do důchodu. Určitý pokles míry zaměstnanosti ve skupině 65letých a starších lidí je jednoznačně způsoben vysokým nárůstem počtu osob, které dosáhly 70 a více let, a ty jsou převážně ekonomicky neaktivní.

Dopady demografických změn

Výsledkem těchto změn a předcházejícího demografického vývoje je skutečnost, že relace mezi absolutní četností pracujících v nejmladším a nejstarším produktivním věku se úplně obrátila. V roce 1993 převyšoval počet pracujících ve věku 15–24 let počet pracujících 55–64letých 2,5krát. O dvacet let později byl naopak počet pracujících v nejstarší desetileté skupině produktivního věku 2,6krát vyšší než počet pracujících v nejmladší desetileté skupině produktivního věku.

Změny v počtu pracujících v uvedených skupinách byly tedy podstatně větší než v celé skupině 25–54 let, ve které se zvýšil počet pracujících v období 1993 až 2013 o necelých 100 tis. Počet pracujících ve věku 65 a více let zatím ovlivňuje celkovou zaměstnanost jen málo (91 tis. v roce 2013 proti 75 tis. v roce 1993).

Absolutní četnost pracujících v určitém věku je značně ovlivněna posuny ve věkové struktuře obyvatelstva. Projevují se v ní všechny nerovnoměrnosti v demografickém vývoji od 40. let minulého století až do začátku tohoto tisíciletí.

Pokud vezmeme v úvahu velikost jednotlivých věkových skupin pracujících, pak klíčovou roli pro úroveň celkové zaměstnanosti v následujících letech budou mít silné ročníky narozených v 70. letech. Proto se ukazuje jako zvlášť aktuální rozvoj systému efektivního celoživotního vzdělávání, který by měl umožnit využití potenciálu těchto osob v příštím čtvrtstoletí.

Rozdíly jsou i mezi státy Evropské unie

Rozdíly v míře zaměstnanosti mladých a lidí ve vyšším věku podstatně ovlivňují rozdíly v celkové zaměstnanosti mezi jednotlivými členskými zeměmi EU. Pokud jde o věkovou skupinu 15–24letých, která z valné části studuje, tak v průměru EU pracovala v roce 2013 třetina těchto mladých. Míra zaměstnanosti v ČR byla podprůměrná (25,6 %).

Nejnižší zaměstnanost mladých je v celém pásmu zemí na jihu kontinentu od Portugalska až po Rumunsko, nižší byla i na Slovensku a v Maďarsku. Vysoká míra zaměstnanosti mladých je na druhé straně v Německu, Rakousku, Nizozemsku, ve Velké Britanii a ve všech severských státech. V Nizozemsku dokonce přesáhla 62 %.

Vysokou míru zaměstnanosti 15–24letých vykazují i nečlenské státy EU Norsko, Švýcarsko a Island. Diference v míře zaměstnanosti se projevují jak mezi mladými muži, tak i ženami.

Nižší míra zaměstnanosti mladých v ČR souvisí s mimořádným nárůstem podílu studujících na středních a vysokých školách. Avšak vysoký podíl studujících vykazují i všechny země, ve kterých dosahuje míra zaměstnanosti mladých nejvyšších hodnot. To potvrzují údaje Eurostatu o podílu absolventů vysokých škol ve věku 30–34 let. Rozdíl je v tom, že podstatná část mladých v těchto zemích kombinuje studium se zaměstnáním ať již z důvodů ekonomických, nebo kvůli nabytí praktických zkušeností ve zvoleném oboru studia.

Velké rozdíly v zaměstnanosti lze pozorovat i ve skupině osob ve starším produktivním věku. V obou věkových skupinách 55–59letých a 60–64letých je míra zaměstnanosti nejvyšší právě v zemích, které se zároveň vyznačují i vysokou mírou zaměstnanosti mladých, tedy v severských státech, Nizozemsku, ve Velké Británii a v Německu. Určitou výjimkou je Rakousko, kde vliv vysokého podílu pracujících mladých částečně kompenzuje nižší míra zaměstnanosti ve vyšším věku.

Zaměstnanost 55–64letých žen stále pod průměrem EU

V České republice je na jedné straně velmi nízká zaměstnanost mladých, na druhé straně je míra zaměstnanosti mírně nadprůměrná ve skupině 55–64 let. Nadprůměrná je však pouze v kategorii mužů, zaměstnanost žen v tomto věku je stále pod unijním průměrem.

V analýze ČSÚ – Průměrný věk pracujících se za dvacet let zvýšil o téměř čtyři roky – je uvedeno i mezinárodní porovnání průměrné očekávané doby pracovní aktivity za všechny členské země Evropské unie (duration of working life). Ta udává průměrný počet let, kdy osoba ve věku 15 let bude akti­vní na trhu práce (zaměstnaná, resp. nezaměstnaná). Ukazatel vychází z demografických dat a z dat o situaci na trhu práce (LFS-VŠPS). Pro potřeby výpočtu byly využity i údaje z LFS za jednotlivé ročníky respondentů, které se běžně nepublikují.

Výše uvedenou analýzu najdete na http://bit.ly/1IBzx4I.

 
 
Zdroj: hrnews.cz
3
únor

VÁŠEŇ & TVOŘIVOST

20. století vyžadovalo po lidech poslušnost, píli a místy i rozum. Dnes začíná převažovat důraz na vášeň, tvořivost a iniciativu. Na vlastnosti, které se bez svobody nemají šanci projevit. Podle Garyho Hamela se těchto šest kvalit podílí na tvorbě hodnoty v 21. století těmito procenty:

 • 35% VÁŠEŇ PRO VĚC
 • 25% TVOŘIVOST 
 • 20% INICIATIVA
 • 15% ROZUMOVÉ SCHOPNOSTI
 • 5% PÍLE
 • 0% POSLUŠNOST
Zdroj: svobodavpraci.cz
7
leden

Nejlepší manažery odhalí falešný personalista

Jistě to znáte velmi dobře. Uchazeči o manažerská místa se většinou umějí skvěle prezentovat na pracovních pohovorech. Působí příjemně, sebejistě a dokáží dokonale prodat své znalosti a dovednosti. Působí zkrátka jako ideální zaměstnanci, zdání však často klame. Chování zaměstnance, který při pohovoru působil jako naprostý profesionál, může ve skutečnosti být pro vaši firmu naprosto nepřijatelné. Jak tedy odhalit pravou tvář vašich potenciálních manažerů? Na zajímavou metodu nedávno upozornil server Human Capital Management.

Jedná se o metodu „falešného personalisty“, kterou používá americká firma GasPedal, provozovatel serveru pro marketéry s názvem WordofMouth.org. Výkonný ředitel společnosti Andy Sernovitz uvedl na svém blogu: „Máme falešného HR manažera jménem Preston Firestone. Zájemci o zaměstnání k nám telefonují a chtějí mluvit s Prestonem (který samozřejmě nikdy není přítomen). My pak posloucháme, jak se chovají k osobě, s níž telefonují. Preston nás již mnohokrát zachránil od špatných náborových rozhodnutí.“ To, jak se uchazeči chovají k zaměstnancům na nižších postech, má podle Sernovitze zásadní vypovídající hodnotu. Preston Firestone figuruje i v seznamu zaměstnanců na oficiálních stránkách firmy a má svůj profil na LinkedInu (byť s fotografií Franka Zappy).

Jak se díváte na tuto svéráznou metodu výběru manažerů? Jaké metody k odhalení skutečného chování uchazečů o manažerské posty využíváte ve vašich firmách?

Zdroj: hrnews.cz
16
prosinec

WinWork - poděkování

Jménem společnosti WinWork Vám přejme krásné Vánoce a děkujeme za projevenou důvěru v uplynulém roce a do nového roku 2015 Vám přejeme hodně zdraví, štěstí, osobních i pracovních úspěchů.
Současně se těšíme na další společnou spolupráci. 
 
Tým WinWork

Lukáš Opekar & Petra Váňová & Pavla Síková
2
listopad

Firmy po lidech chtějí "kritické myšlení" dvakrát častěji než před pěti lety

 

 • Momentálně je v pracovních inzerátech jako jeden z požadavků "kritické myšlení" zmiňováno dvakrát častěji než v roce 2009.
 • Očekávání skrytá pod dost obecným pojmem se ale mnohdy liší.
 • Opravdové projevy kritického myšlení se ale potom u pracovníků na nižších pozicích často neprojevují.
Zdroj: .Číst celý článek
20
říjen

Splatnost mzdy a výplatní termín není totéž

Mzda je v některých případech splatná i před stanoveným výplatním termínem. Za porušení hrozí vysoké sankce, ale co když si ji zaměstnanci včas nevyzvedávají?

Zdroj: .Číst celý článek
22
září

Každý druhý prožil románek na pracovišti

Podle aktuálního průzkumu na Profesia.cz navázalo vztah s kolegou či kolegyní 52 % účastníků ankety. Více než čtvrtina respondentů (27 %) uvedla, že šlo jen o krátkodobý „úlet“. Dlouhodobého partnera potkalo na pracovišti 13 % respondentů. 12 % účastníků ankety našlo v zaměstnání dokonce životní lásku, která vyústila v trvalý svazek, leckdy i manželství.

„V práci tráví většina z nás o dost více času než doma nebo jinde ve společnosti, a tak není divu, že se firemní prostory stávají místem, kde často kolegiální vztahy přerostou ve vztahy milostné. Vysvětlení je nasnadě, v kanceláři sedí často lidé s podobnými zájmy a názory,“ konstatuje Kateřina Jaroňová z pracovního portálu Profesia.cz.

Odborníci se přou, jestli románky na pracovišti firmám prospívají nebo škodí a průzkum pracovního portálu Profesia.cz tuto oscilaci mezi tolerancí a odsouzením dokládá. Milostný poměr mezi kolegy považuje za zátěž pro kolektiv každý desátý účastník ankety (konkrétně 11 %).

Zatímco 15 % účastníků ankety oceňuje profesionální přístup kolegů, kteří dokáží v mezích korektnosti udržet svůj soukromý vztah mimo zdi firmy, uši a oči spolupracovníků. Desetina respondentů (9 %) dokonce vnímá románek na pracovišti za zajímavé oživení každodenní kancelářské rutiny.

Milostné aférky mezi kolegy zná jen z filmů či televizních seriálů 13 % účastníků ankety, na pracovišti sami nic podobného nezažili.

Zdroj: .
11
září

Je přetahování zaměstnanců neetické?

Náboráři, kteří hledají nejlepší talenty pro své zaměstnavatele, nacházejí řadu vhodných adeptů u konkurenčních firem. Platí to zejména pro vysoce specializované pozice, ale i pro vedoucí pracovníky. Často si při tom kladou otázku, zda je snaha přetáhnout nejlepší lidi od konkurence vůbec etická. Na tuto otázku se nedávno zaměřil i náborářský server ERE.net. Publikoval sadu otázek, na které bychom si v souvislosti s tímto tématem měli odpovědět. Zkuste to tedy spolu s námi:

- Je neetické nabízet někomu lepší příležitost?

- Pokud je etické přebírat konkurenci zákazníky, proč by tomu v případě zaměstnanců mělo být jinak?

- Jsou zaměstnanci majetkem organizace, která je zaměstnává?

- Když si firmy mezi sebou běžně vyměňují ředitele, proč ne také zaměstnance na nižších úrovních?

- Kde chcete hledat ty nejlepší lidi, když všichni ti nejlepší už pro někoho pracují?


Zdroj: hrnews.cz
21
srpen

Dítě jako nepřítel pracovního procesu

V České republice nejsou zaměstnanci-rodiče atraktivní pro zaměstnavatele a částečné úvazky se spíše tolerují, než aby byly považovány za normu. Poloviční pracovní úvazek totiž znamená pro zaměstnavatele větší výdaje.

Nejvyšší soud nedávno rozhodl, že požádá-li zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu, je zaměstnavatel povinen takové žádosti vyhovět. V zemi, která se na rodiče a především na matky (protože rovnocenná péče obou rodičů tady nefunguje) dětí tváří jako na polointeligentní až nesvéprávné bytosti, může jít o průlom - pokud skutečně zaměstnavatele přinutí k větší vstřícnosti.

Problémem České republiky totiž není jen nedostatek částečných či zkrácených úvazků, ale obecně přístup k zaměstnancům-rodičům. Kabinet Petra Nečase kdysi v programovém prohlášení sliboval, že zaměstnavatelé rodičů dětí mladších šesti let dostanou úlevu na sociálních odvodech, k převedení do praxe ale nedošlo. Tak nějak na to nebyl čas. Přitom v západním světě, který se nemůže jako Česká republika "pochlubit" extrémně dlouhou rodičovskou dovolenou, běžně funguje podpora částečných úvazků prostřednictvím finančních pobídek pro zaměstnavatele. A je jedno, jestli jde o úlevy na daních ve Velké Británii, o snížení příspěvků na sociální zabezpečení (Francie, Belgie) či o přímé dotace zaměstnavatelům nebo zaměstnancům.

V České republice nejsou zaměstnanci-rodiče atraktivní pro zaměstnavatele a částečné úvazky se spíše tolerují, než aby byly považovány za normu. Poloviční pracovní úvazek totiž znamená pro zaměstnavatele větší výdaje. I ti, kteří pracují na zkrácený úvazek, mají nárok na nemocenskou, výpovědní lhůtu nebo sociální a zdravotní pojištění.

Výsledkem je, že rozdíl mezi zaměstnaností českých žen bez dětí a s dětmi je více než čtyřicetiprocentní oproti průměru evropské osmadvacítky. Rozdíl v příjmu a uplatnění žen s dětmi a bez nich je propastný, stejně jako jejich vyhlídky na povýšení. S tím, jak roste podíl žen na vysokoškolském vzdělání, klesá úměrně podíl těch, které se chtějí realizovat výlučně jako matky. Kromě nedostatku částečných úvazků, případně možnosti práce z domu (na kterou zaměstnavatelé pohlížejí s ještě větší nelibostí než na zkrácenou pracovní dobu), dlouhodobě chybí péče o předškolní děti. Na slib nového ministra školství Chládka, že do tří let bude školek dost, lze v kontextu všech předchozích slibů o podpoře rodin pohlížet jen s velkou ostražitostí.

Jakékoliv rozhodnutí o povinné nabídce částečných úvazků je proto vítáno. Kdyby k němu vláda přidala i finanční motivaci pro zaměstnavatele, možná by rozhodnutí soudu dostalo i praktické rozměry.


Zdroj: .
21
červenec

Průměrné mzdy v Česku - 1. čtvrtletí 2014

Český statistický úřad zveřejnil údaje o vývoji průměrné mzdy v národním hospodářství a v jednotlivých odvětvích za 1. čtvrtletí roku 2014. Výše průměrné hrubé měsíční nominální mzdy v 1. čtvrtletí činila 24 806 Kč, což je o 793 Kč (3,3 %) více než ve stejném období roku 2013.

V 1. čtvrtletí 2014 vzrostla průměrná hrubá měsíční nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství proti stejnému období předchozího roku o 3,3 %, reálně se zvýšila o 3,1 %. Medián mezd činil 20 764 Kč,“ uvedl ČSÚ v tiskové zprávě.

V podnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila nominálně o 3,6 %, reálně o 3,4 %. V nepodnikatelské sféře vzrostla nominálně o 2,2 %, reálně o 2,0 %. Ve srovnání s předchozí čtvrtletím činil růst průměrné mzdy v 1. čtvrtletí 2014 po očištění od sezónních vlivů 0,8 %.

Spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období pouze o 0,2 %, reálně se tak mzda zvýšila o 3,1 %. Objem mezd vzrostl o 3,4 %, počet zaměstnanců o 0,1 %,“ uzavírá ČSÚ.

Analýzu Českého statistického úřadu a komentář v k vývoji trhu práce ve 1. čtvrtletí 2014 si můžete přečíst na této stránce. Přehled průměrných mezd v jednotlivých čtvrtletích od roku 2003 pak najdete zde.

Zdroj: hrnews.cz
7
červenec

Dvě třetiny Čechů řeší práci i na dovolené

Dvě třetiny Čechů i na dovolené řeší pracovní záležitosti, čtvrtina pak intenzivně. Takřka tři čtvrtiny tuzemských turistů preferují kratší dovolené, do dvou týdnů v kuse. Mimo letní prázdniny si hlavní dovolenou vybírají tři z deseti zaměstnanců, nejvíce v září. Vyplývá to z průzkumu pracovního portálu Jobs.cz.

Zdroj: novinky.cz
23
červen

Chcete se vrátit do práce, ale nevíte kam s dítětem? Pomoci mohou dětské skupiny u zaměstnavatele

Mateřské školy v současnosti často nemají dostatečnou kapacitu míst a musí děti odmítat. Rodiče jsou tak nuceni s nimi zůstat doma místo toho, aby se vrátili zpět do zaměstnání. Nyní ale budou mít zřejmě více možností, kam umístit své dítě. Poslanci koncem června schválili vznik takzvaných dětských skupin, které bude moci zřídit například zaměstnavatel, vysoké školy nebo úřady. Pokud skupiny schválí i senátoři a podepíše prezident, mohly by vzniknout od září. 

Zdroj: ihned.czČíst celý článek
7
červen

5 kroků, jak najít novou práci přes LinkedIn

LinkedIn již dávno není pouze pro manažery a vysoce kvalifikované pozice. Na této síti lze aktuálně nalézt již půl milionů Čechů a díky všeobecné osvětě a také tomu, že je LinkedIn od roku 2012 v českém jazyce, se tato síť aktivně zaplňuje i lidmi s nižší kvalifikací a vzděláním. Dokonce i počet studentů, kteří k této síti měli dlouhodobě předsudky, prudce roste. Původně se obávali, protože si nebyli jisti, jaké informace o sobě poskytnout, když zatím nedisponují pracovní historií. Přeci jen LinkedIn profil je takové chytré CV. A za druhé je tolik netlačí potřeba si hledat zaměstnání, protože ještě často nejsou v produktivní fázi svého života.

Faktem je, že zaměstnavatelé stále méně využívají běžnou inzerci, kterou známe z pracovních portálů. Tržby těchto portálů z klasické inzerce konstantně klesají. Zaměstnavatelé jsou často nuceni se posouvat z využívání reakčního modelu hledání zaměstnanců (tzn. inzerce) k aktivnímu přímému oslovování a to především přes sociální média, která jim aktuálně poskytují dostatečnou saturaci profesionálů z mnoha cílových skupin z řad tzv. bílých i modrých límečků.

Pojďme si říci, co udělat, abychom zvýšili svou šanci najít na LinkedInu zaměstnání.

Zdroj: hrnews.czČíst celý článek
18
květen

Open space je vytlačován konceptem „čistého stolu“

Americká média hlásala konec „tyranie“ open space již loni. Koncept rozšiřující se od 70. let 20. století, který měl pomáhat komunikaci a bořit bariéry, však zastarává i v České republice. Projektantské firmy uspořádávají pracovní prostor příjemněji - shluky míst, kavárny, hnízda, telefonní budky, obýváky i džungle namísto strohých stovek stolů. Firmám se to přitom vyplatí. Ušetří a zároveň zvýší i spokojenost, výkon a kreativitu svých lidí.

Zdroj: idnes.czČíst celý článek
23
duben

Barvíte CV na růžovo? Porušujete předsmluvní odpovědnost

Na pracovním pohovoru vás ujišťují, že vyhovujete všem požadavkům a že vás přijmou. Zařizujete tedy vše potřebné, abyste mohli co nejdříve nastoupit, když tu přijde ledová sprcha: dozvíte se, že pozici, kterou vám přislíbili, obsadí někdo jiný. Můžete se proti takovému jednání bránit? Od 1. ledna tohoto roku ano.

Zdroj: jobs.cz
18
duben

Podpořte s námi charitativní festival HOUPAČKA 2014

Přijďte spolu s WinWork podpořit charitativní festival HOUPAČKA 2014. Výtěžek festivalu poputuje na podporu občanského sdružení Metoděj, což je organizace pomáhající rodinám pacientů s metabolickým a jiným vzácným onemocněním. Více info na: http://www.os-metodej.cz/

V loňském roce věnovalo Občanské sdružení 2/4 výtěžek multižánrového charitativního festivalu Houpačka prostřednictvím Metoděje na nákup přístrojů pro metabolickou jednotku KDDL v Praze.
Za částku 30.112,- Kč, kterou akce vydělala, byly nakoupeny dva ohřevné nebulizátory, které už pomáhají dětem na oddělení.

30
březen

Jak na telefonické pohovory

Nepodceňujme telefonický rozhovor s personalistou. V dnešní době již není výjimkou, že než uchazeči dostanou příležitost dostavit se k osobním pohovorům, musí nejprve projít telefonickými pohovory. Personalisté uchazeče většinou kontaktují předem a domluví si termín. Proto by rozhodně nemělo docházet k tomu, že uchazeč bude telefonický pohovor vyřizovat na ulici, v obchodním domě či při tankování benzínu.

Podle kariérní koučky Lisy Quast, která pro Forbes.com sepsala zásady, jak se chovat při telefonickém pohovoru, je nejdůležitější přikládat mu stejnou vážnost jako osobnímu pohovoru. Vyžaduje i několik kroků navíc.

Zdroj: forbes.comČíst celý článek
4
březen

Generace Y nežije proto, aby pracovala

Zajímavá zjištění ohledně generace Y, tedy lidí narozených po roce 1980, byla odprezentována na konferenci pro personalisty a manažery Jak se mění DNA českých firem aneb souboj generací. Změny na pracovním trhu byly zkoumány od roku 2008 do roku 2013.

Ve společnostech dochází ke generační obměně a mnohé firmy ještě nejsou zcela připravené na nastupující generaci Y.  Ta má odlišné životní postoje a priority než její rodiče z generace X. Vyžaduje lidský přístup a není ochotna slepě následovat předem nastavená pravidla. Manažeři firem by to měli akceptovat a postupně se tomuto trendu přizpůsobovat. Do roku 2025 bude totiž generace Y tvořit převážnou část populace v produktivním věku.  Pokud spolu budou obě generace bojovat, nepomůže to ani jedné z nich. Jedinou možností je otevřená komunikace a spolupráce.

Generace Y (neboli internetová generace) se od té předchozí liší v jednom zásadním aspektu. Nežije proto, aby pracovala. Pracuje proto, aby žila. Zřetelně viditelné je to v šesti základních zkoumaných oblastech.

Zdroj: podnikatel.czČíst celý článek
21
únor

Co říká vaše tělo při pracovním pohovoru?

O jedno volné pracovní místo bojuje v současné době v Česku průměrně 17 uchazečů, v některých okresech je to však i pětkrát více. Pokud jste mezi nimi, pravděpodobně jste již zjistili, že o přijetí do zaměstnání nerozhoduje jen kvalifikace a schopnost odpovídat na otázky při pohovorech. Náboráři umějí velmi dobře analyzovat nejen to, co říkáte, ale i to, co neříkáte. Stačí špatný výraz v obličeji nebo špatné držení těla a hned můžete působit nedůvěryhodně. Není to škoda?

Zdroj: .Číst celý článek
6
únor

Jak projít pohovorem, když máte jen mládí a nic víc?

Pamatuji si na knedlík v krku, kdykoli mě vyvolali k tabuli. Nebo když profesor otevřel index a zeptal se: „Tak co víte?“ U přijímacího pohovoru do zaměstnání má knedlík jinou povahu. Ve škole bráníte post, který již máte, a v nejhorším děláte reparát, v práci jste dobyvatel – musíte získat post, který ještě nemáte, a platí: „jedna šance a dost“. Na žádné škole se přitom uspět u pohovoru neučí.

Jak vůbec může oslnit čerstvý absolvent všeobecné školy, který kromě mládí, zápalu a teoretického vzdělání je tabula rasa? Jak se má u konkurzu chovat a co říkat, když nemá zkušenost s pohovorem, natož s prací, na kterou se hlásí?

Americký magazín Millionaire Kids na základě dlouholeté analýzy sestavil 10 nejtypičtějších otázek náborových manažeřů a 10 nejúspěšnějších odpovědí, jež mladým získaly místo. Abyste si mohli sami zkusit, jak byste na jednotlivé otázky reagovali, doporučené odpovědi naleznete vždy na následující straně.

Pro pokračování klikni na zdroj.

Zdroj: firstclass.cz
29
leden

Nový občanský zákoník zasáhl i do pracovního práva

V návaznosti na schválený a od 1. ledna 2014 účinný nový občanský zákoník (dále jen „OZ“) byl v rámci části šedesáté sedmé zákona č. 303/2013 Sb. novelizován též zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů. Kromě legislativně technických změn reagujících na nové pojmy použité v občanském zákoníku (např. právní jednání namísto právních úkonů) přináší i některé významné změny věcné.

Nejdůležitější věcné změny v zákoníku práce (dále jen „ZP“) od 1. 1. 2014:

Zdroj: businessinfo.czČíst celý článek
2
leden

V 16 letech jsou nejmladšími zaměstnanci aneb proč mladí nedostávají šanci

Dříve špatně sháněli práci jen staří – ačkoli měli největší zkušenosti. Poté na blacklist přibyly ženy po mateřské, v těhotensky třaskavém věku kolem třicítky, pak čtyřicítky, padesátky. A dnes už i mladí. Můžete mít jakkoli vysokou školu, ale šanci nemusíte dostat, protože Vám chybí dostatečná praxe. Jenomže bez praxe se praxe nezíská.

Zdroj: firstclass.czČíst celý článek
23
prosinec

Klišé v životopisech aneb nejčastější fráze uživatelů sítě LinkedIn v roce 2013

Již 259 milionů uživatelů z celého světa publikuje prostřednictvím profesionální sociální sítě LinkedIn své životopisy či sdílí profesní kontakty a zkušenosti. Jelikož však ve svých profilech velmi často opakují tytéž fráze, LinkedIn již čtvrtým rokem zveřejňuje seznam nejčastějších klišé:

Zdroj: linkedin.comČíst celý článek
12
prosinec

Čeští vysokoškoláci mají podobná mzdová očekávání jako Číňané

Dle průzkumů prováděných společnostmi Universum a Studenta Media mají Češi podobnou představu nástupní mzdy jako Číňané, tedy necelých 22 tisíc korun. Nejvyšší očekávání (přes 140 tisíc korun) mají vysokoškolští studenti ve Švýcarsku a naopak nejnižší mají indičtí (19,5 tisíce korun) a polští absolventi (19,3 tisíce korun).

Zdroj: denik.czČíst celý článek
18
listopad

Jak správně nastavené HR procesy zvyšují příjmy firem?

Firmy s vysokou odborností v klíčových HR procesech dosahují až 3,5krát vyššího růstu příjmů a až 2,1krát vyšších ziskových marží než jejich „zaostalejší“ konkurenti. Ukázal to výzkum společností Boston Consulting Group a World Federation of People Management Associations (WFPMA), do kterého se zapojilo více než 4200 manažerů z HR a dalších firemních oddělení z více než stovky zemí.

Zdroj: bcgperspectives.comČíst celý článek
21
říjen

Jsou uchazeči o práci neschopní nebo jen nervózní?

Jednou z největších výzev v oblasti podnikání je moment, kdy už vám dětské botičky samostatného profesionála začnou být malé a vy začnete uvažovat o rozšíření svého podnikání. S tím se ovšem pojí jedna velmi ošemetná záležitost: najímání zaměstnanců.

Zdroj: mladypodnikatel.czČíst celý článek
7
říjen

10 neobvyklých otázek z přijímacího pohovoru u Richarda Bransona

V dětství dyslektik a outsider, který se později vypracoval v šestého nejbohatšího Brita, je autorem Teorie Malého a Velkého Já. Na lidi jde od lesa. Jinak. Nás zaujaly otázky, které klade při přijímacím pohovoru na důležité pozice ve svém impériu Virgin. Netýkají se praxe ani papouškování definici, jsou – zkrátka jiné. A i my bychom se při některých zapotili. Dokázali byste odpovědět Vy? 

Zdroj: firstclass.czČíst celý článek
23
září

SEMCO - firma s 3 000 zaměstnanci a bez HR oddělení.

Semco je proslulá brazilská firma. Svou proslulost si získala díky svému výkonnému řediteli Ricardu Semlerovi, pod jehož vedením se výnosy firmy mezi lety 1982 a 2003 zvýšily ze 4 milionů dolarů na 212 milionů dolarů, počet zaměstnanců vzrostl ze stovky na tři tisíce a její působení se rozšířilo do více oborů. Tento úspěch je přičítán novátorskému stylu vedení společnosti, který spočívá v maximálním uplatňování demokratických principů vůči svým zaměstnancům.

Zdroj: muni.czČíst celý článek
28
srpen

Každý pátý absolvent nemá práci. Jsou ale firmy, které s nimi pracují

Bez práce je téměř sto tisíc absolventů škol a jejich počet neustále roste. Zaměstnavatelé dávají přednost uchazečům s praxí.

Míra nezaměstnanosti mladých lidí do 24 let se v ČR pohybuje kolem 20 procent. Z absolventů středních a vysokých škol je bez práce 16 procent. Nejhůře jsou na tom ti se základním vzděláním, u nichž nezaměstnanost dosahuje 45 procent.

Ve srovnání s průměrem Evropské unie jsme na tom o maličko lépe, tam je celkový průměr 23 procent.

Existují ale i zaměstnavatelé, kteří na mladé nezanevřeli. Spolupracují se středními i vysokými školami, organizují absolventské programy, nabízejí možnost vypracování se.

Více o nich i podrobnosti o analýze uplatnění absolventů naleznete zde.

Zdroj: idnes.cz
10
srpen

Zbavte se mateřské viny

Skončila mateřská dovolená a maminka se vrací do práce. Vedle radosti z něčeho nového se však často dostavuje i pocit viny a nedostatku sebedůvěry. Když teď budu zase pracovat, nebudu zanedbávat svou rodinu? Jak mám zvládnout obojí najednou? Jak to dělají ty skvělé matky, které vidím kolem sebe?

Zajímavý článek na téma mateřské viny publikovala psycholožka Joyce Marterová na serveru psychcentral.com. Pro nejisté maminky sestavila následující doporučení.

 1. Není třeba cítit vinu, když jste neudělala nic špatného. Sebeobviňování nepomůže vám ani nikomu jinému.

 2. Berte pocit viny jako důkaz toho, že jste dobrá máma. A dobrá máma se nemusí obviňovat, že není se svým dítětem 24 hodin denně.

 3. Připomínejte si, že žádná perfektní máma neexistuje.

 4. Vytvořte si vlastní mantru, kterou si budete opakovat. Například: „Dělám všechno, co můžu.“

 5. Neostýchejte se požádat o pomoc druhé, abyste se mohla věnovat dětem, ať už to bude váš manžel nebo třeba uklízečka.

 6. Udržujte přátelské vztahy s maminkami ve svém okolí, navzájem si pomáhejte.

 7. Uvědomte si, že se svými dětmi nemůžete být každou minutu. Zkušenost, kdy o ně bude pečovat někdo jiný, jim bude jen ku prospěchu.

 8. Buďte svým dětem pozitivním příkladem. Ukažte, že umíte pracovat i být doma.

 9. Připomínejte si, že každá maminka je silná žena, která hýbe světem

Zdroj: hrnews.cz
24
červenec

Šance pro absolventy!

Když nechtějí mladé absolventy platit firmy, udělá to stát. Několika tisícům z nich po dobu až jednoho roku přispěje z evropských peněz na celý hrubý plat. Úřady práce věří, že si firmy absolventy nechají i po uplynutí dotovaného období.
 
 
Zdroj: ihned.czČíst celý článek
2
červenec

HOUPAČKA 2013 - charitativní festival

Přijďte spolu s WinWork podpořit charitativní festival HOUPAČKA 2013. Výtěžek festivalu poputuje na podporu občanského sdružení Metoděj, což je organizace pomáhající rodinám pacientů s metabolickým a jiným vzácným onemocněním. Více info na: http://www.os-metodej.cz/

Zdroj: os-metodej.cz
15
červen

Okamžitý „vyhazov“ v praxi

Česká legislativa umožňuje zaměstnavatelům mimo jiné ukončit pracovním poměr se zaměstnancem v případě porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci. Zákoník práce rozděluje toto porušování na tři stupně.

Zdroj: podnikatel.czČíst celý článek
4
červen

Povodně z pohledu zaměstnavatele a zaměstnance. Jaká mají práva a povinnosti?

Pokud je zaměstnavatel bezprostředně postižen povodní, může převést zaměstnance například na jinou práci. Co když ale nemá práci vůbec? Nebo nedošly suroviny či energie. Jaké nároky pak má zaměstnanec?

Zdroj: ihned.cz
19
květen

Mattoni 1/2 Maraton České Budějovice

 

WinWork - doporučuje! Ještě jsou volná místa. Přihlašte se na: http://www.runczech.com

Běhání přináší každému jedinečnou možnost překonávat sám sebe. Připravit se, vytrvat a dokončit půlmaraton je jedinečný vzrušující zážitek, který musí každý zažít!

Start i cíl na náměstí Přemysla Otakara II. slibují krásnou diváckou kulisu. Svěží pasáže okolo Malše a Vltavy dodají závodníkům v červnovém večeru sil do dalších kilometrů.

Zdroj: runczech.com
10
květen

Jak zatraktivnit programy zaměstnaneckých referencí

K nalezení kvalitních kandidátů pomáhají stále častěji zaměstnavatelům doporučení od stávajících zaměstnanců. Proto je dobré mít propracovaný program zaměstnaneckých referencí, který pomůže nejen přinést talentované zaměstnance, ale i posílit výkonnost organizace.

Zdroj: hrnews.czČíst celý článek
29
duben

Krátká aktualizace o probíhajícím projektu www.stazevefirmach.cz

O tomto projektu jsme již informovali v zářijových novinkách http://www.winwork.cz/aktuality?news=21#full_news .

Projekt úspěšně pokračuje, dle MPSV se zapojilo více než 1000 stážistů po celé ČR. Dvouletý projekt by měl zajistit stáž pro 5000 osob. V současné době již 170 stážistů úspěšně ukončilo stáž a získalo certifikát dokládající jejich praktické dovednosti. Některým z nich byla nabídnuta pokračující spolupráce.

Poskytovatelů z řad zaměstnavatelů je již téměř 900 a zájemců stále přibývá. Více info viz odkaz:

Zdroj: businessinfo.cz
16
duben

Požaduje po Vás zaměstnavatel výpis z trestního rejstříku?

Zaměstnavatelé, kteří v neopodstatněných případech požadují doložení výpisu rejstříku trestů při výběrovém řízení, mohou porušovat zákon o ochraně osobních údajů. Pokud zaměstnavatel z výpisu rejstříku trestů zjistí, že se uchazeč dopustil trestného činu, jehož povaha nesouvisí s charakterem pracovní činnosti, nemůže uchazeče odmítnout jen na základě záznamu v rejstříku trestů.

Zdroj: eurozpravy.czČíst celý článek
31
březen

Nejlépe placená šéfka popisuje 5 typů uchazečů, které vyhazuje od pohovoru

Málokdy se nám podaří získat rozhovor, který by byl tak plastický. Přínosný pro oba břehy byznysu, zaměstnavatele i zaměstnance. Ať firmu vlastníte, či se ucházíte o důležitou pozici, jistě souhlasíte, že „byznys je o lidech. Úspěch byznysu je založen na správných lidech – aktivních a efektivních. Správné lidi vybírají manažeři.“ Říká to 37letá Američanka Marissa Mayer, nejlépe placená manažerka světa, která si za 5 let může přijít na 100 milionů dolarů (o jejím příjmu více zde). Proč hovoří ona?

Zdroj: firstclass.czČíst celý článek
14
březen

Pracovní pohovor a neverbální komunikace

9 rad pro skvělý výkon při pohovoru

 

Úspěch na pracovním pohovoru se neodvíjí pouze od vašeho mluveného projevu. Podle některých psychologických výzkumů mají neverbální projevy až sedmdesáti procentní podíl na celkovém dojmu, který si o vás lidé udělají. Ať už je to pravda nebo ne, váš vzhled a chování na pracovním pohovoru zásadně ovlivní názor, který si o vás personalista udělá.

Abyste zanechali příznivý dojem, měli byste poznat a osvojit si některé techniky neverbální komunikace vhodné pro tuto příležitost.

Zdroj: .Číst celý článek
27
únor

Nejvíce se vyplatí studovat technikům a ekonomům

Tisíce mladých lidí se v dnešních dnech rozhoduje, zda vůbec jít na vysokou školu a jakou si vybrat. Společnost Profesia se proto zaměřila na rozdíly v nástupních mzdách absolventů středních a vysokých škol prostřednictvím online průzkumu mezd a benefitů Platy.cz.


Zdroj: hrnews.czČíst celý článek
11
únor

Na co se náboráři ve firmách podívají během 6 sekund, které věnují vašemu CV

Zajímavou studii zveřejnila organizace The Ladders.com (http://blog.theladders.com/ux/you-only-get-6-seconds-of-fame-make-it-count/). Podle jejich analýzy věnují náboráři ve firmách CV kandidátů pouze 6 sekund. Máte tedy plných šest vteřin na to, abyste svým profilem zaujali. Během takto krátké chvíle je rozhodnuto, zda se kandidát “hodí”. A na co se oči HR manažerů zaměřují v profilu kandidátů? Název aktuální a předchozí pozice, aktuální a předchoí zaměstnavatel, datumy a vzdělání.

Poučení pro vás? Upravte si vaše CV tak, aby to, co HR manažeři hledají, bylo dobře vidět, dobře čitelné. Zdá se vám to banální? Tak ukažte svůj životopis někomu na 6 sekund a pak se ho zeptejte. Možná budete překvapeni.

Zdroj: prodobroupraci.cz
4
únor

Brigádníci - lékařská prohlídka - změna od 1.4.2013

Od 1. dubna 2013 budou muset brigádníci zdravotní prohlídku podstupovat jen v případech, kdy budou vykonávat rizikovou práci.

Zdroj: podnikatel.czČíst celý článek
21
leden

Nárok na volno za účelem hledání nové práce

Víte, že ve výpovědní době máte dle zákoníku práce a nařízení vlády č. 590/2006 Sb. nárok na pracovní volno za účelem hledání nové práce?

Zdroj: mpsv.czČíst celý článek
2
leden

Důležité je správně vybrat

Sužovaly vás někdy myšlenky podobné těm následujícím? Schopného odborníka aby člověk hledal jako jehlu v kupce sena a dělníka ochotného pracovat ... darmo mluvit. Kvalitní lidé na trhu práce prostě nejsou ... Vedle nás vyrostla konkurence a většinu schopných lidí přetáhla... Už nevíme, jaké výhody, bonusy a benefity můžeme našim lidem ještě dát, abychom si je udrželi...

Zdroj: clovekaobchod.czČíst celý článek
6
prosinec

Na firemní vzdělávání lze získat dotace

Vzdělávání je již druhým rokem nejčastěji poskytovaným daňově zvýhodněným benefitem, který zaměstnavatelé poskytují svým zaměstnancům.

Zdroj: novinky.czČíst celý článek
20
listopad

LinkedIn - nástroj vhodný i pro absolventy

Užitečným nástrojem budoucího absolventa mohou být profesní sociální sítě, které fungují jako virtuální výkladní skříně profesních životopisů. Volbou může být síť BeKnown, působící v kooperaci s Facebookem, anebo stále populárnější LinkedIn, jehož provází status nejrychleji rostoucí sociální sítě na světě.

Zdroj: muni.cz
23
říjen

Většina lidí si přeje vyhazov šéfa. Vyšší plat až pak

New York - Většina Američanů by raději uvítala vyhazov svého šéfa než více peněz na výplatní pásce. Vyplývá to z nové studie, na niž upozornil časopis Forbes. Podle ní je většina amerických zaměstnanců na pracovišti nešťastná a viní z toho právě svého nadřízeného.

Zdroj: centrum.czČíst celý článek
29
září

Nový projekt MPSV: www.stazevefirmach.cz

„Podnikatelské subjekty, které se do tohoto projektu zapojí, dostanou ojedinělou možnost zaškolit a vychovat si budoucí odborníky v oblasti, ve které podnikají, s možností tyto proškolené osoby následně zaměstnat,“ vysvětluje ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Zdroj: mpsv.czČíst celý článek
9
září

Jak vybrat vedoucí pracovníky z řad vlastních zaměstnanců

S růstem společnosti je z mnoha důvodů výhodné při výběru vedoucích pracovníků sáhnout do řad vlastních zaměstnanců. Ne každý dlouhodobý loajální zaměstnanec je však na vedoucí pozici vhodný.

Zdroj: inc.comČíst celý článek
1
srpen

Vtipné náborové kampaně

Něco pro odlehčení, případně pro inspiraci.

Zdroj: personalni-marketing.cz
5
červenec

WinWork tým na "Krakonošově stovce"

Dne 15. června 2012 odstartoval dálkový pochod 100km po trasách vedoucích krásným pohořím Krkonoš s časovým limitem 24 hodin. Za WinWork se akce zúčastnil Honza, který s náležitě promazanými koleny odstartoval s dalšími cca 400 závodníky v 21:00 z Vrchlabí.

Zdroj: facebook.comČíst celý článek
25
červen

KOMPOT 2012 - Velešín

Přijďte spolu s WinWork podpořit charitativní festival KOMPOT 2012. Výtěžek festivalu poputuje do TYFLOKABINETU-ČB na vybudování Arteterapeutického  ateliéru.

Číst celý článek