Jan Kučera, Lukáš Opekar

Vše, co byste chtěli nebo měli vědět

Zajímá Vás dění kolem lidských zdrojů, zaměstnanosti, změnách v zákoně ovlivňujících Váš profesní růst? Nebo Vás zajímá jen dění ve společnosti WinWork, s.r.o.?

Zpět na seznam novinek

Jak vybrat vedoucí pracovníky z řad vlastních zaměstnanců

S růstem společnosti je z mnoha důvodů výhodné při výběru vedoucích pracovníků sáhnout do řad vlastních zaměstnanců. Ne každý dlouhodobý loajální zaměstnanec je však na vedoucí pozici vhodný.

Někteří již dosáhli svého potenciálu a jsou dlouhodobě spokojeni s pozicí, kterou zastávají. Jiní, typu „já - já“, jsou přesvědčeni o svých schopnostech a slepí k pádným argumentům, že dosáhli maximum možného a další postup není možný.

Jak tedy rozhodnout, který z vašich dlouholetých zaměstnanců si zaslouží postup? Uvádíme zde pět krátkých tipů:

1. Znají dobře předmět činnosti firmy. Tito potenciální leadeři mají skutečnou odbornost a neustále se učí a získávají zkušenosti. Jejich znalosti mohou být technické nebo institucionální, obojí je pro firmu neocenitelné. Ještě důležitější je, že již pochopili, jak jsou jejich znalosti a aktivity provázány s cíly společnosti.

2. Jsou ostatními zaměstnanci respektováni.

3. Jsou ambiciózní. Nejsou zaměřeni jen na kariéru, dlouhodobě rozšiřují své povinnosti, odpovědnosti, získávají další znalosti, hledají uznání.

4. Dobře spolupracují s ostatními. Ačkoli budoucí leadeři musí být řízeni, musí být také schopni vytvářet partnerství s ostatními - nejen s majiteli nebo nejvyššími „šéfy“. Tento pragmatický postoj a taktická dovednost jim umožňuje činit lepší, informovanější rozhodnutí.

5. Mají odvahu. Budoucí leadeři musí chápat, že bez ohledu na to, kolik analýz, výzkumů a informací získají, budou se vždy rozhodovat v podmínkách nejistoty. Musí mít odvahu podstoupit určité riziko v rozhodování.

Zdroj: inc.com