Jan Kučera, Lukáš Opekar

Vše, co byste chtěli nebo měli vědět

Zajímá Vás dění kolem lidských zdrojů, zaměstnanosti, změnách v zákoně ovlivňujících Váš profesní růst? Nebo Vás zajímá jen dění ve společnosti WinWork, s.r.o.?

Zpět na seznam novinek

Pracovní pohovor a neverbální komunikace

1. Vyberte si v místnosti dobrou pozici

Pracovní pohovory se často konají v zasedačkách nebo ve větších místnostech, kde máte možnost si vybrat místo. Posaďte se tak, abyste viděli na všechny přítomné a nemuseli příliš kroutit hlavu. Nejlepší je nechat všechny sednout a vybrat si vhodné místo až posléze. Pokud v místnosti není nejlepší světlo, nesedejte si zády k oknu, protože pak vám nebude vidět do tváře. Vyberte si raději místo naproti oknu, aby vám osvětlovalo obličej.

2. Osvojte si správný postoj

Neseďte příliš těsně u stolu. Měli byste být zhruba tak daleko, aby vám lehce přečnívaly lokty přes stůl, když na něj položíte ruce. Pro většinu lidí je ideální vzdálenost mezi hrudníkem a hranou stolu asi deset centimetrů.

Obě nohy by měly spočívat stabilně na zemi a ruce byste měli mít položené na stole. Lidé, kteří mají ruce pod stolem, vyvolávají dojem, že něco skrývají. Seďte zpříma, lehce nakloněni dopředu a uvolnění v ramenou. Nehrbte se!

Pokud sedíte u nízkého stolku nebo bez stolu, ruce nechte volně ležet v klíně.

3. Ovládněte prostor

To, že jste podrobeni zkoušce, ještě neznamená, že byste se měli tisknout v koutě. Udělejte si pohodlí a klidně seďte nebo stůjte s nohama mírně rozkročenýma. Takový postoj vyjadřuje sebevědomí; nesmíte to ale přehánět – to už by bylo neslušné.

4. Pozor na rozmáchlá gesta

Je zcela normální doplňovat svůj projev gesty (tj. pohyby rukou, hlavou, rameny) a pokud je pro vás výrazná gestikulace přirozená, nesnažte se ji potlačovat. Váš temperament a entuziazmus jsou důležitou součástí vaší osobnosti. Dejte ale pozor, aby vaše gestika příliš neodváděla pozornost od vaší tváře a toho, co říkáte.

Rukama byste měli pohybovat pouze v rámci určitého prostoru. Před vaším tělem je vše v pořádku, neměli byste jimi ale máchat příliš do stran, nad hrudník a už vůbec ne pod stolem. Pokud nesedíte u stolu, neměli byste spouštět ruce níž než do klína.

Pokud rukama máváte do všech světových stran, může se stát, že se personalista přestane soustředit na vás. Ruce v úrovni obličeje vám zase budou zakrývat oči a ústa, což je při komunikaci zásadní.

Jestli jste tak trochu nervák a máte sklon se různě vrtět a ošívat, propleťte prsty a položte ruce uvolněně na stůl. Tahle poloha vám pomůže trochu se zklidnit.

Nejhorší ze všeho je zkřížit ruce na prsou. Tenhle postoj na vás prozradí samá negativa – uzavřenost, nedostatek sebevědomí, nervozitu, obranný postoj, nesouhlas atd.

5. Úsměv!

Nervózní úsměv je lepší než kamenná tvář. Nikdo nechce přijmout do svého týmu mrzouta nebo někoho, kdo se tváří, že ho všechno otravuje. Dobrý personalista pochopí, že jste nervózní a pomůže vám se uvolnit. Oplaťte jim jejich snahu úsměvem. Nemusíte to přehánět, není to soutěž v cenění zubů, jde jenom o to se trochu na sebe naladit.

Usmějte se taky při představování, pozdravech a při rozloučení, jinak si s nikým dobrý vztah nevytvoříte. Je také v pořádku normálně se zasmát, je-li to vhodné. Buďte ale opatrní s vlastními vtipy. Začnete-li vtipkovat samoúčelně, pravděpodobně se budete smát sami a v tomto případě zrovna neplatí pořekadlo, že kdo se směje naposled, ten se směje nejlíp.

6. Udržujte oční kontakt

Pokud nezvládnete udržovat oční kontakt, budete působit velmi nejistě a vyhýbavě. Pokud budete na personalistu naopak moc zírat, znejistíte zase jej.

Máme tu dvě možné situace: buď s vámi dělá pohovor jeden člověk, takže se můžete dívat pouze na něj, nebo je jich více. V tomto případě se dívejte do očí převážně člověku, který vám položil otázku. Čas od času si můžete vyměnit pohled i s dalšími přítomným a tím je zapojit do diskuze.

7. Nehrajte si s věcmi

Nehrajte si při pohovoru s věcmi, které se vám dostanou do ruky. Skončí to přinejmenším tak, že vám něco spadne, rozbije se, nebo někomu ublížíte. Pokud vám ve firmě nabídnou něco k pití, uvědomte si nejdříve, že nemůžete vprostřed pohovoru běžet na záchod. Spíše se pití snažte vyhnout. Nejen že nikoho nepolijete, ale také na vás chvějící se hladina tekutiny neprozradí, jak moc jste nervózní.

8. Zrcadlete chování personalisty

Zrcadlení je chování, kdy člověk napodobuje v rámci vzájemné interakce chování druhého. Zrcadlení se objevuje spontánně a značí, že lidé jsou dobře sladění. Při pohovoru tomu ale můžete trochu pomoci, už jen proto, aby měl personalista pocit, že si rozumíte. Přizpůsobte se tedy jeho řeči těla a následujte ji. Nesnažte se však napodobovat každé gesto, jinak z toho bude groteska.

9. Uvolněte se, prosím…

Přes všechno, co jsme popsali výše, platí, že i kdybyste si osvojili nejskvělejší vystupování, bude vám to k ničemu, pokud budete říkat nesmysly. Mějte na paměti, že v řeči těla se odráží vaše sebevědomí, a proto je potřeba nejprve zapracovat na něm. Když budete dobře připraveni, zvýší se i vaše sebedůvěra a budete na pohovoru v pohodě. Možná budete sami překvapeni, kolik z toho, co jsme probrali, budete dělat naprosto přirozeně.

 

Zdroj: 

Zdroj: .