Jan Kučera, Lukáš Opekar

Vše, co byste chtěli nebo měli vědět

Zajímá Vás dění kolem lidských zdrojů, zaměstnanosti, změnách v zákoně ovlivňujících Váš profesní růst? Nebo Vás zajímá jen dění ve společnosti WinWork, s.r.o.?

Zpět na seznam novinek

Jak na telefonické pohovory

Nepodceňujme telefonický rozhovor s personalistou. V dnešní době již není výjimkou, že než uchazeči dostanou příležitost dostavit se k osobním pohovorům, musí nejprve projít telefonickými pohovory. Personalisté uchazeče většinou kontaktují předem a domluví si termín. Proto by rozhodně nemělo docházet k tomu, že uchazeč bude telefonický pohovor vyřizovat na ulici, v obchodním domě či při tankování benzínu.

Podle kariérní koučky Lisy Quast, která pro Forbes.com sepsala zásady, jak se chovat při telefonickém pohovoru, je nejdůležitější přikládat mu stejnou vážnost jako osobnímu pohovoru. Vyžaduje i několik kroků navíc.

Příprava a zase příprava

Prostudujte si historii firmy a odvětví, ve kterém podniká. Promyslete si odpovědi na otázky, které můžete očekávat.

Vyzkoušejte si, jak zníte po telefonu

Nahrajte si svůj hlas a soustřeďte se na to, abyste mluvili srozumitelně a přesvědčivě. Nacvičte si sebevědomé představení i celkový projev. Pokud chcete své řeči dodat energii, postavte se.

Omezte rušivé zvuky

Zvolte klidné místo, kde nebudete nikým a ničím rušeni. Při pohovoru z domova dejte pozor na to, aby do pohovoru nevstupovaly děti, domácí zvířata apod.

Připravte si dokumenty

Rozložte si na stole životopis, popis práce, o kterou se ucházíte a seznam otázek, na které se chcete zeptat. Hodit se mohou i případné reference od bývalých zaměstnavatelů. Samozřejmostí je poznámkový blok a několik propisek.

Oblečte se jako na pohovor

Oblečení vám pomůže psychicky se připravit a podat profesionální výkon. V saku se budete cítit jistě sebevědoměji než v domácím oblečení.

Připravte si sklenici vody

Rozhodně byste neměli nepřetržitě pít během celého pohovoru, ale sklenice vody se může hodit, pokud vám vyschne v ústech. Dejte pozor na to, že telefonu je poznat, že něco jíte, žvýkáte či kouříte.

Dobře poslouchejte

Řiďte se pokyny a otázkami personalisty. Odpovídejte stručně a nepřerušujte, když personalista mluví.

Skončete otázkami

Připravte si otázky, které vám pomohou odhalit, co si personalista myslí o vaší kvalifikaci a jaké další kroky budou následovat. Zopakujte svůj zájem o nabízenou práci a poděkujte za čas, který jste měli k dispozici.


Pokud potřebujete pomoci se sestavením životopisu, přípravou na telefonní či osobní pohovor, neváhejte nás kontaktovat.

Zdroj: forbes.com