Jan Kučera, Lukáš Opekar

Vše, co byste chtěli nebo měli vědět

Zajímá Vás dění kolem lidských zdrojů, zaměstnanosti, změnách v zákoně ovlivňujících Váš profesní růst? Nebo Vás zajímá jen dění ve společnosti WinWork, s.r.o.?

Zpět na seznam novinek

Open space je vytlačován konceptem „čistého stolu“

Americká média hlásala konec „tyranie“ open space již loni. Koncept rozšiřující se od 70. let 20. století, který měl pomáhat komunikaci a bořit bariéry, však zastarává i v České republice. Projektantské firmy uspořádávají pracovní prostor příjemněji - shluky míst, kavárny, hnízda, telefonní budky, obýváky i džungle namísto strohých stovek stolů. Firmám se to přitom vyplatí. Ušetří a zároveň zvýší i spokojenost, výkon a kreativitu svých lidí.

Podle průzkumů totiž tři čtvrtiny zaměstnanců v otevřených kancelářích trpí. Postrádají soukromí a ticho. Lidé periferně vnímají každého, kdo projde kolem, a hluk vede k větší chybovosti, ruší koncentraci a zvyšuje tep srdce. Nejlépe snášejí open space lidé dokážící se soustředit. Jenže tato vlastnost klesá v hlučném prostředí, s rostoucí různorodostí práce a nutností řešit několik úkolů najednou. Navíc se práce proměnila novými technologiemi a už se nemusí pracovat od stolu.

"Nově jsou pracoviště uspořádána spíše do hnízd po šesti až osmi stolech, které od ostatního prostoru dělí akustické a optické bariéry a vytvářejí větší intimitu," vysvětluje Jan Huml, manažer ze společnosti Cushman & Wakefield, který firmám pomáhá prostory zorganizovat s pomocí expertů. Ti po určitou dobu sledují pohyb lidí ve firmě i prázdné stoly a pak navrhnou řešení. Pro některé firmy to může být tzv. „sdílení stolů“ – až pětina stolů není potřeba, protože zaměstnanci více pracují v terénu, u klientů, na schůzkách nebo z domova.

Jedním z prvních, kdo koncept "čistého stolu" v Česku zavedl, byla poradenská a auditorská společnost PwC, a to už před 10 lety. "Efektivněji využíváme prostor. Kolegové, kteří tráví většinu času u klientů, nepotřebují prázdný stůl v naší budově. Lidé si museli především zvyknout na to, že je potřeba si rezervovat místo. Kdo je v kanceláři permanentně, má stále stejné místo, ale i ten si ho musí rezervovat," říká personální šéfka PwC Lenka Matoušová.

Novinka přesvědčila i developerskou a stavební společnost Skanska. Její švédská centrála razí koncept pohyblivé kanceláře měnící se podle pracovních týmů, kde ani manažeři nemají vlastní židle. Za pár měsíců se stěhující česká pobočka bude ale konzervativnější. "Do jisté míry se chceme inspirovat švédskou centrálou, kompletně ji ale neuplatníme. Vzhledem k tomu, že flexibilní pracoviště není vhodné pro všechny profese, zůstane každému zaměstnanci vlastní stůl i židle. Chceme ale přidat otevřené zóny vhodné pro setkávání," uvádí mluvčí Skansky Lucie Laňková.

Kromě již zmiňovaných společností už nový koncept v Česku přijaly i firmy z odvětví informačních technologií jako Google nebo Microsoft, poradenské společnosti Deloitte nebo EY a také telekomunikační firmy či banky. Proniká už i mezi právníky nebo projektanty a stavitelské firmy.

Zdroj: idnes.cz