Jan Kučera, Lukáš Opekar

Vše, co byste chtěli nebo měli vědět

Zajímá Vás dění kolem lidských zdrojů, zaměstnanosti, změnách v zákoně ovlivňujících Váš profesní růst? Nebo Vás zajímá jen dění ve společnosti WinWork, s.r.o.?

Zpět na seznam novinek

Chcete se vrátit do práce, ale nevíte kam s dítětem? Pomoci mohou dětské skupiny u zaměstnavatele

Mateřské školy v současnosti často nemají dostatečnou kapacitu míst a musí děti odmítat. Rodiče jsou tak nuceni s nimi zůstat doma místo toho, aby se vrátili zpět do zaměstnání. Nyní ale budou mít zřejmě více možností, kam umístit své dítě. Poslanci koncem června schválili vznik takzvaných dětských skupin, které bude moci zřídit například zaměstnavatel, vysoké školy nebo úřady. Pokud skupiny schválí i senátoři a podepíše prezident, mohly by vzniknout od září. 

Náklady na zřízení takového zařízení odhaduje ministerstvo na zhruba půl milionu korun. Roční provoz by pak vyšel přibližně na stejnou částku. Zřizovatelé by si náklady na její provoz mohli odepsat z daní. Slevu na dani by získali i rodiče.

V takovéto skupině bude maximálně 24 dětí. Jsou koncipovány tak, aby byly dostupné, když se dítě nedostane do běžné školky a soukromou si rodina nemůže dovolit. Požadavky na jejich provoz budou mírnější, než u klasických školek. Zařízení sice bude muset získat souhlas stavebního úřadu a krajské hygienické stanice, nejsou tam ale tak velké nároky jako u školky. Nebude muset mít například vlastní dětské hřiště či přípravnu jídla. Vysoké požadavky na kvalifikaci jako ve školkách nebudou muset splňovat ani vychovatelé, musí mít ale plán výchovy.

Podle zákona by do těchto zařízení mohly chodit děti od jednoho roku až do doby, než nastoupí do školy.

Zdroj: ihned.cz